FSMVÜ | 977 Öğrencimiz Yarınlar için Kep Attı
► Arşiv
977 Öğrencimiz Yarınlar için Kep Attı

27 Haziran 2019

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi kuruluşunun 9. yılında 6. dönem mezunlarını yarına uğurladı!

Üniversitemizin 2018-2019 Eğitim-Öğretim Dönemini başarıyla tamamlayan 977 ön lisans ve lisans öğrencisi, 6. Dönem Mezuniyet Töreni’nde diplomalarını aldı. Törende; Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy, Mütevelli Heyet Başkanımız İsmail Gerçek, Rektörümüz Prof. Dr. M. Fatih Andı ve 6. dönem birincisi İslâmi İlimler Fakültesi öğrencisi Mustafa Işık, birer konuşma yaptı.

Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı 5 tarihi vakfın kuruculuğunda 2010 yılında açılan Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, bu yıl altıncı kez mezunlarını uğurlamanın gururunu yaşadı. Vakıflar Genel Müdürlüğü yetkilileri, il protokolü, akademisyenler ve ailelerin katıldığı 6. Dönem Mezuniyet Töreni, büyük bir coşkuyla Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

“Kucaklayıcı bakış açısı kılavuzum oldu”

Törende tüm mezunlar adına bir konuşma yapan 6. dönem birincisi İslâmi İlimler Fakültesi öğrencisi Mustafa Işık, öğrenim hayatı boyunca kendisini destekleyen ailesine ve hayatına farklı açılardan zenginlik katan hocalarına teşekkür ederek konuşmasına başladı.

Avusturya’dan ülkemize gelerek İslâmi İlimler Fakültemizde dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerle eğitim almanın mutluluğunu yaşadığını söyleyen Işık, Zanzibar’dan Bosna’ya, Afganistan’dan Etiyopya’ya, Burkina Faso’dan Makedonya’ya, Sudan’dan Almanya’ya uzanan geniş bir coğrafyadan öğrenci ağırlayan Üniversitemizin kucaklayıcı bakış açısının, yüksek din öğretimi adına ortaya koyduğu ufuk ve amacın, kendisine kılavuz olduğunu ifade etti.

Her daim insanlığın faydasına olacak işlerde bulunmayı tüm mezunların üzerlerine vazife olarak görmesi gerektiğinin altını çizen Işık,  “Biz bilgiyi sadece bize alim desinler diye öğrenmiş olmamalıyız, çünkü bilmek uygulama ister, bilmek fedakârlık ister, bilmek toplumun dertleriyle dertlenmek ister. Biz bilgiyi öğrenmek ve öğrendiklerimizi ise özümsedikten sonra kitlelerle paylaşmak çabası içinde olmayı bir sorumluluk olarak hissetmeliyiz.” diye konuştu.

“Mezunlarımız, öğrencilerimiz ve velilerimizle büyük bir aileyiz”

Yıldan yıla sayıları artan ve büyüyen bir mezunlar ve mensuplar toplamına ulaşmanın verdiği mutluluğu dinleyicilerle paylaşan Rektörümüz Prof. Dr. M. Fatih Andı, “Bugün mezun edeceğimiz 977 öğrencimizle birlikte mezunlarımızın sayısı 4.582’ye ulaşmış oluyor. Bu toplama; 6.628 kişilik öğrenci sayımızı, onların kıymetli velileri ve aileleri olan sizleri, Üniversitemizin idari ve akademik personelini ve kendileriyle kalbi ve fikri bağlarımızın olduğu iş, eylem ve gönül dostlarımızı da ilave edersek, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi mezunları, mensupları ve dostları ailesinin ne kadar büyük bir aile olduğu daha iyi ortaya çıkacaktır.” dedi.

Her mezuniyet kutlamasının bir başlangıcın başarı ile sona erdirilişinin de kutlaması olduğunu belirten Prof. Dr. Andı, “Bugün hayatınızdaki bir evrenin bitişine, bir bitişin eşiğine geldiniz. Bitişler yeni başlangıçlar, eşikler yeni kapılardan geçişler içindir. Bu anlamda bitişler, daha doğrusu bitirişler, başlangıçlardan daha anlamlıdır, daha önemlidir. Neye başladığınız kadar, nasıl bitirdiğiniz, niçin bitirdiğiniz, ne ve kim için bitirdiğiniz, bitirdikten sonra ne yapacağınız önemlidir. Unutmayalım ki her başlangıcın da her bitirişin de hesap verilebilir olması, bizi bu dünya ve öte dünya için anlamlı ve erdemli kılan temel meselemizdir. Eğer bir bitiriş ruhu, atlayış heyecanı ve azmi yoksa bütün yapılanlar Yunus’un tabiriyle ‘Ha bir kuru emektir’. Önüne geldiğiniz yeni eşiklerin sizin için, ülkemiz ve milletimiz için hayırlı ve bereketli kapılara açılmasını Allah’tan niyaz ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“Her geçen gün artan bir rağbete muhatabız”

Üniversitemizin her geçen gün artan öğrenci, sektörel çevre ve ilgili paydaş rağbetine muhatap olduğunu kaydeden Andı, bu rağbetin neticesinde ortaya çıkan büyüme refleks ve niyetlerinin karşılığı olarak 6 yerleşkede 8 fakülte, 2 meslek yüksekokulu, 2 enstitü, 14 uygulama ve araştırma merkezi, 7 ön lisans, 18 lisans, 22 yüksek lisans, 8 doktora ve 1 sanatta yeterlilik programı ile eğitim-öğretim ve üretim çalışmalarını sürdürdüklerini anlatarak sözlerini şöyle tamamladı:

“Bugün 6.628 öğrencimize tam ve yarı zamanlı olmak üzere 480 akademik personelimizle bilgi ve birikim aktarmaktayız. Uygulama ve araştırma merkezlerimizin kendi alanlarının dış paydaşlarıyla kurduğu üretim ilişkileri ve bilimsel bağlantılar günden güne artan bir ivmeyle sürmektedir. TÜMER’de 1.100 uluslararası öğrenciye eğitim verilmektedir. Lisans ve lisansüstü programlarımızda 58 farklı ülkeden uluslararası öğrenci öğrenim görmektedir. Bu bir yıl içinde, gerek öğrenci kulüplerimiz gerekse akademik birimlerimiz eliyle toplam 670 kültürel ve akademik etkinlik gerçekleştirilmiş, 6 ayrı birimde hizmet veren kütüphanelerimizdeki yayın sayısı 406 bine ulaşmıştır. Bu ve benzeri başlıklar altında büyütebileceğimiz bu tablo, başta Cumhurbaşkanımızın kurucu ve her zaman bizi destekleyici iradesi ve teşviklerinin bir neticesidir. Bu üniversite tablosunu, belirttiğim bu irade ve destekle birlikte bu kurumun akademik ve idari personeli, öğrencileri, onların siz değerli aileleri, sayıları 4.582’ye ulaşan mezunlarımız ve dış paydaşlarımız, kısaca bütün bir Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ailesi gerçekleştirmiştir.”

“Üniversitemiz ruhunu eğitime önem veren tarihi vakıflardan almıştır”

Gençler için yapılan her yatırımın en çok da eğitimin, ülkenin geleceği için vazgeçilmez olduğunu kaydeden Mütevelli Heyet Başkanımız İsmail Gerçek, eğitimini başarıyla tamamlayan 1000’e yakın öğrenciye diplomalarını verip, onları hayata uğurlamanın mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını ifade etti.

2010 yılında 5 mazbut vakıf adına Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından kurulan Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin, 9 yıl gibi kısa sayılabilecek bir sürede, %90’lar civarındaki doluluk, %85 ilk 5 sırada tercih ve %100’e yaklaşan kayda dönüşme oranlarıyla tercih edilen ve toplumun teveccühünü kazanan bir üniversite haline geldiğini aktaran Gerçek, bu gurur verici tablo içinde öğrencilere ihtiyaç duyacakları bilgiyi kolayca elde edecekleri bir formasyon sunmaya gayret ettiklerini söyledi.

Üniversite olarak öğrencilerin hem yüksek düzeyde bilimsel donanıma sahip hem de insanlığın evrensel ortak kültür ve değerleriyle milli kültür ve değerleri benimsemiş bireyler olmalarının gayreti ve sorumluluğuyla hareket ettiklerinin altını çizen Gerçek, şöyle devam etti:

“Bu sorumluluk bilinciyle ‘değer verir’ mottosunu kullanıyoruz. Üniversitemizin kurucusu 5 mazbut vakfın vâkıfları belli yönleriyle ön plana çıkarken, eğitime verdikleri önem noktasında birleşmektedirler. Nurbanu Valide Sultan, Edebiyat ve Eğitim Fakültelerimizin yer aldığı Atik Valide Külliyesi’nin kurucusudur. Eminönü’ndeki Yeni Cami Külliyesi’nin tamamlanmasını sağlayan Hatice Turhan Sultan, kurduğu okulda dini eğitim, davranış bilimi, hat sanatı ve dil eğitimi gibi çok değişik branşlarda eğitim verilmesini öngörmüştür. 18. yüzyılda Batı Anadolu’da bir kasabada yaşayan Abdülaziz Ağa, bulunduğu kasabada bir medrese kurarak, elindeki çiftliğin gelirlerini bu medreseye tahsis etmiştir. Mimar Sinan, gelirinin önemli bölümünü eğitime vakfederken, bizzat inşa ettiği eserlerdeki hünerleriyle estetik ve sanata ayrıcalıklı bir imza atmıştır. Fatih Sultan Mehmed Han ise İstanbul’u fethederek çağ kapatıp çağ açan bir komutan olmanın yanında, Osmanlı ve dünya tarihinde bilinen en eski yükseköğretim kurumlarından olan Sahn-ı Semân Medreselerini kurarak ülkemizdeki üniversite eğitimin tohumlarını atmıştır. İşte Üniversitemiz ruhunu bu vakıflardan almıştır.”

Mütevelli Heyet Başkanımız İsmail Gerçek, mezunlara, adım atacakları yeni dönemde başarı ve huzur temennisinde bulunarak konuşmasını sonlandırdı.

“Siz kendinizi geliştirin ki tüm Türkiye gelişsin”

Mezuniyet Töreninde olmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirerek konuşmasına başlayan Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy, öğrencilere, eğitim hayatlarının son aşamasını bitirmiş olsalar da iş hayatındaki öğrenme sürecinin yeni başladığını hatırlatarak, “Sizler için en iyi eğitim imkânlarını sunmak ve sizleri hayata en donanımlı şekilde hazırlamak bizlerin görevi. Sizler ise kendinizi yetiştirmekle sorumlusunuz. Çaba harcamadan, emek vermeden, zorluk çekmeden başarı gelmez. En önemli şey; dünyayı takip etmeniz, güncel gelişmelerden haberdar olmanızdır. Özellikle teknolojik gelişmelerin içinde olmanız  ve kendinizi daima geliştirmeniz zaruridir. Siz kendinizi geliştirmelisiniz ki bizler de gelişelim, tüm Türkiye sizinle birlikte gelişsin.” ifadelerini kullandı.

Öğrencilere, gelir değil başarı odaklı bir kariyer planlaması tavsiyesinde bulunan Bakan Ersoy, başarının doğal sonucu ve ödülü olarak gelirin kendinden geleceğini söyleyerek, “Önemli olan sabırlı ve istikrarlı bir şekilde hayat basamaklarını devamlı tırmanmaktır. Hiçbir zaman acele etmeye gerek yok, hata yapabilirsiniz. Emin adımlarla ve sindirerek hayat merdivenlerini çıkmanız daha iyidir.” diye konuştu.

977 öğrencimiz kep attı

Konuşmaların ardından Mütevelli Heyet Başkanımız İsmail Gerçek ve Rektörümüz Prof. Dr. M. Fatih Andı tarafından Bakan Ersoy’a hediye takdim edildi. Dönemi birincilikle tamamlayan Mustafa Işık’a da diploması verildi. Ardından Işık, tüm dönem birincilerinin isminin yer aldığı şeref kütüğüne kendi ismini ekledi.

Tüm fakültelerin tek tek sahneye çıktığı anlarda bölüm birincilerine de hediyeleri takdim edildi. Bilim Tarihi Bölümü birincisi Bekir Hakan Sunguroğlu, Psikoloji Bölümü birincisi Akın Kongur, Tarih Bölümü birincisi Yıldız Elkuş, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü birincisi Mediha Yılmaz, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü birincisi Sema Çalışkan Aliwadi, Grafik Tasarım Bölümü birincisi Elif Başkaya, Hukuk Fakültesi birincisi Çağla Nur Karabulut, İç Mimarlık Bölümü birincisi Ebru Dazkır, Mimarlık Bölümü birincisi Visal Okur, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü birincisi Bilal Ekrem Harmanşa, Biyomedikal Mühendisliği Bölümü birincisi Aycan Şahin, İnşaat Mühendisliği Bölümü birincisi Bilal Taşbaşı, Mimari Restorasyon Programı birincisi Döndü Hırfanoğlu, Adalet Programı birincisi Anıl Avcı, Çocuk Gelişimi Programı birincisi Serpil Yalçın, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Program birincisi Burak Kartal da hediyelerini dekan ve müdürlerden aldı.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi 6. Dönem Mezuniyet Töreni, 977 öğrencimizin büyük bir coşkuyla keplerini havaya atmasıyla sona erdi.
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/12019-07-02-10-41-46am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/22019-07-02-10-41-46am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/32019-07-02-10-41-46am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/42019-07-02-10-41-47am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/52019-07-02-10-41-47am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/62019-07-02-10-41-47am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/72019-07-02-10-41-47am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/82019-07-02-10-41-47am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/92019-07-02-10-41-47am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/102019-07-02-10-41-48am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/112019-07-02-10-41-48am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/122019-07-02-10-41-48am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/132019-07-02-10-41-48am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/142019-07-02-10-41-48am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/152019-07-02-10-41-48am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/162019-07-02-10-41-48am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/172019-07-02-10-41-49am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/182019-07-02-10-41-49am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/192019-07-02-10-41-49am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/202019-07-02-10-42-00am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/212019-07-02-10-42-00am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/222019-07-02-10-42-00am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/232019-07-02-10-42-00am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/242019-07-02-10-42-00am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/252019-07-02-10-42-01am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/262019-07-02-10-42-01am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/272019-07-02-10-42-01am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/282019-07-02-10-42-01am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/292019-07-02-10-42-01am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/302019-07-02-10-42-01am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/312019-07-02-10-42-01am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/322019-07-02-10-42-02am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/332019-07-02-10-42-02am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/342019-07-02-10-42-02am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/352019-07-02-10-42-02am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/362019-07-02-10-42-02am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/372019-07-02-10-42-02am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/382019-07-02-10-42-03am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/392019-07-02-10-42-03am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/402019-07-02-10-42-14am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/412019-07-02-10-42-14am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/422019-07-02-10-42-14am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/432019-07-02-10-42-14am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/442019-07-02-10-42-14am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/452019-07-02-10-42-14am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/462019-07-02-10-42-14am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/472019-07-02-10-42-15am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/482019-07-02-10-42-15am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/492019-07-02-10-42-15am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/502019-07-02-10-42-15am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/512019-07-02-10-42-15am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/522019-07-02-10-42-15am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/532019-07-02-10-42-16am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/542019-07-02-10-42-16am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/552019-07-02-10-42-16am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/562019-07-02-10-42-16am.JPG
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/572019-07-02-10-42-16am.JPG
HIZLI MENÜ
Strateji Geliştirme
Daire Bşk.
Kalite
Yönetim Bilgi Sistemi
Akademik
Veri Yönetim Sistemi
SKS
Uluslararası
Ofis
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi
Kütüphane
İngilizce Hazırlık
Programı