Gizle
► Arşiv
Mekânsal Okunabilirlik Kavramına Çok Boyutlu Bir Bakış

18 Mayıs 2018

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Emine Köseoğlu’nun mekânsal okunabilirlik kavramına deneysel çerçevede odaklandığı Mekânsal Okunabilirlik: Biçimsel, Dizimsel ve Öznel Boyutları kitabı yayımlandı.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Yayınları’ndan çıkan kitap, mekânsal okunabilirlik kavramını bir yandan bilişsel bir terim olarak öneriyor, diğer yandan terimin mekândan kaynaklı biçimsel, dizimsel ve kullanıcıdan kaynaklı öznel etkilerine kavramsal ve deneysel çerçevede odaklanıyor. Kentleri yaşanabilir, anlaşılabilir ve algılanabilir mekânlar olarak düşünürken çevresel psikolojiye başvurmak isteyenler için Emine Köseoğlu bu kitapta, mekânsal okunabilirlik kavramını Kevin Lynch’in tanımı üzerinden esneterek çözümlüyor ve sentetik bir üçlü bakış açısı ile yeniden sunuyor: Biçimsel, dizimsel ve öznel okunabilirlik.

Mimarlık, bilişsel psikoloji, çevre psikolojisi ve coğrafya araştırmacılarının ve mekân-zihin ilişkisini merak eden okurun ilgisine sunulan kitap, Nisan 2018’den beri raflarda yer alıyor.

 
HIZLI MENÜ
Check Feel
Kalite
Yönetim Bilgi Sistemi
Akademik
Veri Yönetim Sistemi
SKS
Uluslararası
Ofis
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi
Kütüphane
İngilizce Hazırlık
Programı