► Arşiv
''Fatih Sultan Mehmed'i Sporla Gündeme Getirmek İstedik''

30 Mart 2018

Fatih Sultan Mehmed Han, doğumunun 586. yıl dönümünde doğduğu topraklarda bisiklet turu ile anıldı. 

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Edirne Valiliği, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ve Türkiye Bisiklet Federasyonu iş birliğiyle düzenlenen “Fatih Sultan Mehmet Bisiklet Turu”, 29 Mart’ta Edirne etabıyla başlayarak 30 Mart’ta Kırklareli’de sona erdi.

Fatih Sultan Mehmed’i uluslararası arenada tanıtmak ve bisiklet sporunu yaygınlaştırmak amacıyla yapılan “Fatih Sultan Mehmet Bisiklet Turu”na Türkiye’nin yanı sıra, Azerbaycan, Kazakistan, Rusya, Belarus, İran, Bulgaristan, Özbekistan, Romanya ve Malezya’dan 80 sporcu katıldı. Sporcular, Fatih Sultan Mehmed’in doğduğu yer olan Selimiye Camii yanındaki Taş Odalar Otelin önünde bir araya geldi.

Edirne Valisi Günay Özdemir, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı ve Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Zekeriya Bayrak, Edirne etabının startını damalı bayrakla verdi.

Edirne etabının kazananı Kazak sporcu oldu

“Fatih Sultan Mehmet Bisiklet Turu” kapsamında 9 yabancı, 4 Türk olmak üzere 13 takım Edirne-Uzunköprü arasındaki 133 kilometrelik etap için pedal çevirdi. Edirne etabında, ilk iki sıra Kazak sporcuların oldu. Astana City takımından Galym Akhmetov’un birinci olduğu yarışta, ikinci sırada yine aynı takımdan Sergey Luchsenko yer aldı. Üçüncülük ise Minks takımının sporcusu Belaruslu Stanislav Bazhkov’un oldu. Selimiye Camisi Meydanı’na yerleştirilen Fatih Sultan Mehmed heykelinin önünde düzenlenen ödül töreninde dereceye giren sporculara madalyaları verildi.

Turun ikinci etabı Kırklareli’de tamamlandı

Turun ikinci gününde ise 136 kilometrelik Edirne-Havsa-Babaeski-Lüleburgaz-Kaynarca-Kırklareli güzergâhında sporcular mücadele verdi. Etapta ilk sırayı Türkiye’den Batuhan Şeker elde etti. Belarus sporcusu Yavhei Karaliok ikinci sıranın, Bulgaristan’dan Manuel Penalver ise üçüncülüğün sahibi oldu. Genel klasmanda ise Galym Akhmetov birinci, Sergey Luchsenko ikinci, Stanislav Bazhkov üçüncü oldu. Takım klasmanında ise Astana City birinciliğe yerleşti.

Yarış sonrası İstasyon Caddesi’nde düzenlenen ödül töreninde dereceye giren sporcular ödüllerini il protokolünün elinden aldı.

“Fatih Sultan Mehmed Han’ı sporla da gündeme getirmek istedik”

Fatih Sultan Mehmed’in doğum tarihinin yıl dönümünde doğduğu şehirden, Edirne’den başlamak üzere bisiklet turnuvası düzenlenmesinin, büyük Türk hükümdarına gösterilen saygının bir ifadesi olarak değerlendirilebileceğini belirten Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman, “Doğum gününde Fatih Sultan Mehmed Han’ı, sporla da gündeme getirmek adına böyle bir etkinlik düzenledik. Bu bir başlangıç oldu, bunun devam edeceğini umuyoruz. Artık hep salonlarda kutlamak değil, spor alanlarında da Fatih Sultan Mehmed Han’ı hatırlatmak maksadıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türkiye Bisiklet Federasyonu ile birlikte böyle bir çalışmayı başlatmış olduk.” diye konuştu.

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı ise ulusal ve uluslararası birçok organizasyon düzenlediklerini, bisiklet binmeyi teşvik eden bu tarz çalışmalara devam edeceklerini kaydetti. 
  • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/12018-03-30-02-28-32pm.JPG
  • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/22018-03-30-02-28-32pm.JPG
  • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/32018-03-30-02-28-32pm.JPG
  • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/52018-03-30-02-28-33pm.jpg
  • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/62018-03-30-02-28-33pm.jpg
  • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/72018-03-30-02-28-33pm.JPG
  • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/82018-03-30-02-28-33pm.JPG
  • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/92018-03-30-02-28-33pm.JPG
HIZLI MENÜ HAVA DURUMU
Check Feel
Kalite
Yönetim Bilgi Sistemi
Akademik
Veri Yönetim Sistemi
SKS
Uluslararası
Ofis
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi
Kütüphane
İngilizce Hazırlık
Programı