Gizle
► Arşiv
Bilim Tarihine Damga Vuran İcatlarla TEKNOFEST’teydik!

21 Eylül 2018

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, 20-23 Eylül’de İstanbul 3. Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde yer alarak Müslüman bilim insanlarının icatlarını teknoloji meraklıları için sergiledi.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) öncülüğünde, Türkiye’de gençlerin teknoloji üretme ve geliştirme potansiyelini artırmak ve desteklemek amacıyla düzenlenen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 20-23 Eylül 2018 tarihleri arasında yoğun bir ilgiyle İstanbul 3. Havalimanı’nda gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı (İBTAV) iş birliğiyle TEKNOFEST’e katılan Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Prof. Dr. Fuat Sezgin ile özdeşleşmiş İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’ndeki havacılıkla ilgili bazı icatların sergilenmesi ve İslâm bilim tarihine damga vurmuş mucitlerin yeni nesle tanıtılması görevini üstlendi. Festival alanını ziyaret eden yüzlerce teknoloji tutkunu Üniversitemizin standında adeta geçmişe yolculuğa çıktı. 8. yüzyıldan 13.yüzyıla, usturlabdan güneş saatine kadar, İslâm bilim tarihine damga vuran icatlarıyla bugün de yaşayan Müslüman bilginlerin eserleri özellikle gençler tarafından hayli ilgi gördü.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İslâm Bilim Tarihi Enstitüsü’ne de ismini veren, İslâm bilim tarihinin duayen ismi Prof. Dr. Fuat Sezgin’in büyük emekleriyle 2008 yılında İstanbul’da açılan İslâm Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi ve buna bağlı olarak 2010 yılında kurulan Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı, İslam medeniyetinin bilimsel ve teknolojik mirasının daha iyi anlaşılmasını sağlamak için Fuat Sezgin hocanın gençlere anlatılması bilinciyle hareket ediyor. Bu bilince ortak olan Üniversitemiz, Müslüman bilgin ve mühendislerin Müzede sergilenen havacılıkla ilgili icatlarını festival süresince ziyaretçilere tanıttı.

“Yeni Fuat Sezgin’ler yetiştirmek istiyoruz”

İslâm bilginlerinin bilimsel ve teknolojik icatlarını gençlere anlatmak için TEKNOFEST’e katıldıklarını belirten Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçar, Prof. Dr. Fuat Sezgin’in İslâm bilim tarihi açısından önemine dikkat çekerek, “Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı ile müştereken gerçekleştirdiğimiz bir festivaldeyiz. Fuat Sezgin Hocamız neredeyse 100 yıllık ömrü boyunca günde 18 saatten az çalışmayarak ve çalıştığı alanla ilgili kaynak dili de öğrenip 28 dili okuyup konuşup anlamıştır. Biz de bu azimle Fuat Sezgin’ler yetiştirmek istiyoruz.” dedi.

Günümüz icatlarının temelinin İslâm döneminde atıldığını söyleyen Kaçar, “İslâm bilginleri öncelikle kâinatı anlamak, keşfetmek ve ölçeklendirmek için çok büyük çabalar sarf etmiştir. 800 yıla sığan binlerce, on binlerce bilim eserini günümüze kadar aktarmışlardır. Bu bilgiler bu ufuk sayesinde, Avrupa’da özellikle 19. yüzyıldan itibaren temeli İslâm bilginlerine dayanan bir gelişmeye yol açmıştır.” ifadelerini kullandı.

Havacılık üretim teknolojileri ALUTEAM standında

Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) paydaşlığında festivalde yer alan FSMVÜ Alüminyum Test Eğitim ve Araştırma Merkezi (ALUTEAM) ise havacılık malzeme teknolojilerini ve üretim sistemlerini teknoloji meraklılarına sundu.

Teknolojiyi sevdirmek ve üretim sistemleri hakkında merak uyandırmak amacıyla TEKNOFEST’te yer aldıklarını belirten ALUTEAM Müdürü Dr. Ebubekir Koç, “Biz iki kavramla bu festivale katılıyoruz. Birincisi malzeme teknolojileri özelinde. Gençlerimiz uzay havacılığının platformları olmadığını, bu platformların aslında malzemelerden bir araya geldiğini ve bunların geliştirilirken hangi aşamalardan geçtiğini uzmanlarımızdan dinliyorlar.  Elektron mikroskobunu da yakından görme fırsatı yakalıyorlar. İkinci olarak üretim teknolojileri konusunda da kendi başlarına bu işleri geliştirmeleri ve kullanabilmelerini sağlamak için üniversite öğrencilerinin okulda geliştirdiği üretim makinelerini buraya getirdik. Gençlerimiz bunları deneyimleyebiliyorlar.” ifadelerini kullandı.

Milli teknoloji hamlesi etrafında Türkiye’nin en kapsamlı teknoloji festivali

Türkiye’nin millî teknoloji hamlesi hedeflerinde önemli rol oynayan kuruluşların paydaşlığında gerçekleştirilen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali toplumda teknolojiye olan ilgiyi artırmayı ve Türkiye’nin teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi konusunda farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

İnsansız hava araçlarından robotik teknolojilerine, uydulardan yapay zekâ projelerine kadar birbirinden farklı pek çok alanda tarihimizin en büyük teknoloji yarışmalarına ev sahipliği yapan TEKNOFEST kapsamında yurt içi ve yurt dışından gösteri takımlarının katıldığı uçuş gösterileri, paraşüt, akrobasi gösterileri, farklı yaş gruplarından ziyaretçilerin katıldığı etkinlikler ve söyleşiler düzenlendi.

Eğitim ve proje odaklı çalışmalar yürüten Türkiye Teknoloji takımı Vakfı tarafından düzenlenen TEKNOFEST, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, TÜBİTAK, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü gibi kurumların yanı sıra; Aselsan, Baykar, TAI, TÜRKSAT, Roketsan, Havelsan, THY gibi ülkemizin önde gelen teknoloji firmaları tarafından desteklendi.
  • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/1-Kopyala2018-09-21-11-27-38pm.JPG
  • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/2-Kopyala2018-09-21-11-27-38pm.JPG
  • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/3-Kopyala2018-09-21-11-27-38pm.JPG
  • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/4-Kopyala2018-09-21-11-27-38pm.JPG
  • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/5-Kopyala2018-09-21-11-27-39pm.JPG
  • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/6-Kopyala2018-09-21-11-27-39pm.JPG
  • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/7-Kopyala2018-09-21-11-27-39pm.JPG
  • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/8-Kopyala2018-09-21-11-27-39pm.JPG
  • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/9-Kopyala2018-09-21-11-27-39pm.JPG
HIZLI MENÜ
Check Feel
Kalite
Yönetim Bilgi Sistemi
Akademik
Veri Yönetim Sistemi
SKS
Uluslararası
Ofis
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi
Kütüphane
İngilizce Hazırlık
Programı