► Arşiv
963 Öğrencimizi “Yarına” Uğurladık

12 Haziran 2018

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi 2017-2018 eğitim öğretim dönemini başarıyla tamamlayan 963 öğrencimizi 5. Dönem Mezuniyet Töreni’nde “yarına” uğurladık.

Lisans ve ön lisans bölümlerinden mezun 963 öğrencimiz Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen görkemli bir törenle diplomalarını aldı. Lisans ve ön lisans eğitiminin verildiği 21 bölümün mezunları üniversite yaşamının en heyecanlı en coşkulu gününe aileleriyle birlikte katıldı.

Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı İsmail Gerçek, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman, Vakıflar Genel Müdürlüğü yöneticileri, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi mensupları, İstanbul il protokolü ve misafir üniversitelerin rektörlerinin katıldığı 2018 Mezuniyet Töreni, İstiklâl Marşı ile başlayarak açılış konuşmalarıyla devam etti. Diploma töreninin ardından ise kepler güzel yarınlar için havaya fırlatıldı.

“Burada keyifli ve doyumsuz 4 yıl geçirdim”

Geçen iki yılda olduğu gibi bu yılın üniversite birincisi yine Psikoloji Bölümündendi. 2018 Üniversite birincisi Psikoloji Bölümü mezunu Fatma Tülay Karaca, törende yaptığı konuşmada duygularını ve mesleğiyle ilgili planlarını dile getirdi. Eğitim hayatının başlangıcından itibaren eğitimiyle ilgili her şeyi en iyi şekilde yapmayı kendisine düstur edindiğini söyleyen Karaca, “Henüz ortaokul sıralarında kendimi keşfederken fark ettiğim şey; insanları gözlemlemenin ve anlamlandırmanın bende ortaya çıkardığı merak ve keyif oldu. Bu farkındalık, sosyal bilimlerde ilerleme isteğimi oluşturdu ve kendimi Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Psikoloji Bölümünde okurken buldum. Benim için Psikoloji, akademik alanda başarılı olmaktan öte hayran olduğum bir bölümdü. Bu 4 yıllık macera benim için hem keyifli hem de doyumsuzdu.” diye konuştu.

“Öğrencilerimizi hayata katmanın sevincini ve gururunu yaşıyoruz”

Her mezuniyet töreninde kendisini huzurlu, heyecanlı ve umutlu hissettiğini söyleyerek sözlerine başlayan Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman, 128 öğrenci mezun ederek başladıkları yolculukta bugün binlere yaklaşan bir mevcudu mezun etmenin gururunu yaşadıklarını ifade etti. Duman, “Bu yıl beşincisini yaptığımız mezuniyet törenimizde yaklaşık bin öğrencimizi hayata katmanın sevincini ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Geçmiş dönemdeki mezunlarımızın da takibini yapıyoruz, önemli görevlerde yer aldıklarını, girdikleri sınavlarda başarı gösterdiklerini biliyoruz. Bu başarılarının artarak devam edeceğini ümit ediyorum.” dedi.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin girdi odaklı değil çıktı odaklı bir üniversite olduğunu vurgulayarak, öğrencilerin üniversiteye giriş puanlarından çok, mezun olduklarında hayatta alacakları rol ve başarılarla ilgilendiklerini belirten Duman şunları kaydetti:

“2010 yılında kuruluşumuzdan itibaren vakıf bilinci ve eğitim-öğretim sorumluluğu içinde görevimizi yerine getirmek için 700’ü aşkın akademik ve idari personelimiz ile çalışmaya gayret ediyoruz. Tüm çalışanlarımızın gayretleri sonucu kontenjan doluluk oranıyla verdiğimiz eğitim ve yaptığımız bilimsel çalışmalar ve kültürel etkinliklerimizle, güçlü akademisyen kadromuzla, yayınlarımızla ülkemizde 205 yükseköğretim kurumu arasında mütevazı ama saygın bir yer edindiğimizi gururla ifade etmek istiyorum. Öğrencilerimizin yüzde 75’inin bizi her yıl ilk 5 sırada tercih ederek geliyor olmaları bunun göstergelerinden birisidir.”

“Gurur duyacağınız bir kimlikle mezun oluyorsunuz”

Mezunlara mesleki hayatlarındaki sorumluluklarını hatırlatarak konuşmasını sürdüren Prof. Dr. Musa Duman, mezunların Fatih Sultan Mehmed Han’ın ismini taşıyan bir üniversiteden mezun olma sorumluluğunu da yüklendiklerini işaret ederek, “Sizler bizim nazarımızda sıradan bir üniversite mezunu değilsiniz, mesleki sorumluluklarınızın yanında Fatih Sultan Mehmed Han’ın adını taşıyan bir üniversitenin mezunu olma sorumluluğunuz da var. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi mezunu olma etiketini her zaman gurur duyacağınız bir kimlik olarak taşımanızı diliyorum. Eminim bu kimlik, mesleki sorumluluğunuzu artıracağı gibi milli bilincinizi de koruyacak büyülü güce de sahiptir.” ifadelerini kullandı.

“Akademisyen başına düşen öğrenci sayımız 22”

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı İsmail Gerçek, Üniversitenin 8 yılda büyük yol alarak hedeflerine doğru sağlam adımlarla ilerlediklerini kaydederek, “Türkiye’de akademisyen başına düşen öğrenci sayısı 47 iken, Üniversitemizde bu sayıyı 22’ye indirerek Türkiye’deki üniversite ortalamasının üzerine çıktık. Amacımız öğrencilerimize daha iyi bir eğitim vermek, bunun için gayretimiz devam ediyor.” dedi.

Eğitimli, bilgili ve donanımlı insanın geleceği şekillendireceği vurgusuyla geçmişin donanımlı insanlarını hatırlatan Gerçek, “Bundan 600 yıl önce eğitimin öneminin farkında olan 5 değerli insan; Fatih Sultan Mehmed Han, Mimar Sinan, Nurbanu Valide Sultan, Hatice Turhan Sultan ve Hacı Abdülaziz Ağa varlıklarını eğitime tahsis ederek bugün mezuniyet törenini kutladığımız Üniversitemizin kurulmasına vesile olmuşlardır. Her biri ayrı bir değere sahiptir, hayırla yâd ediyoruz.” diye konuştu.

“Hayallerinizden asla vazgeçmeyin”

Üniversitelerin ülkelerin genç nüfusunun yetişmesi için kurulan kurumlar olmasının yanında bilgi toplumunun oluşması için de lokomotif görevi gördüklerini kaydeden Gerçek, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde tüm öğrencilerin hem yüksek düzeyde bilimsel donanımla hem de insanlığın evrensel ortak kültür ve değerleri ile milli kültür ve değerlerimizi benimsemiş bireyler olarak yetişmeleri yolunda desteklediklerini ifade etti.

Son olarak çiçeği burnunda mezunlara seslenen Gerçek, mezunlara her zaman Üniversitenin kapılarının açık olduğunu, hayata atılmanın ilk şartı olarak ise hayallerinden asla vazgeçmemeleri gerektiğini söyledi.

“Restorasyon alanında mezunlarınızdan istifade etmek istiyoruz”

Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem, mezun öğrencilerin sevincine ortak olmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi. Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak eğitim faaliyetlerine katkı vermek için çaba gösterdiklerini belirten Ertem, “Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Vakıflar Genel Müdürlüğünün faaliyet gösterdiği alanlarda eğitim veriyor. Bu nedenle mezunlarından istifade etmeyi istiyoruz. Özellikle restorasyonda mühendislik, mimarlık öğrencilerinin uygulamanın içinde olmasına yönelik bir çalışma içindeyiz. Önümüzdeki dönemde biz istiyoruz ki; mimarlık, mühendislik, teknikerlik gibi alanlarda eğitim almış mezunlarımız Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde çalışma imkânı bulabilsin.” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Vakıflar Genel Müdürü Ertem, Mütevelli Heyet Başkanı Gerçek ve Rektör Duman tarafından 2018 Üniversite birincisi Fatma Tülay Karaca’ya diploması ve ödülü takdim edildi, ardından birincimiz isminin yazılı olduğu levhayı şeref kütüğüne çakarak, üniversitenin ortak hafızasındaki yerini aldı.

Tüm bölümlerin ayrı ayrı sahneye çıktığı diploma töreninde 963 öğrenci diplomalarını hocalarının elinden aldı, bölüm birincilerine de hediyeleri verildi.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi 5. Dönem Mezuniyet Töreni, mezuniyetlerin en coşkulu anı olan kep fırlatma ile sona erdi.
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/12018-06-12-07-45-45pm.JPG
  963 Öğrencimizi “Yarına” Uğurladık
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/22018-06-12-07-45-45pm.JPG
  Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/32018-06-12-07-45-45pm.JPG
  Mütevelli Heyet Başkanımız İsmail Gerçek
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/42018-06-12-07-45-46pm.JPG
  Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/52018-06-12-07-45-46pm.JPG
  2018 Üniversite Birincisi Fatma Tülay Karaca
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/62018-06-12-07-45-46pm.JPG
  Mütevelli Heyet Başkanımız İsmail Gerçek - Vakıflar Genel Müdürü Dr. Andan Ertem - Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/72018-06-12-07-45-46pm.JPG
  963 Öğrencimizi “Yarına” Uğurladık
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/82018-06-12-07-45-46pm.JPG
  963 Öğrencimizi “Yarına” Uğurladık
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/92018-06-12-07-45-46pm.JPG
  963 Öğrencimizi “Yarına” Uğurladık
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/102018-06-12-07-45-47pm.JPG
  963 Öğrencimizi “Yarına” Uğurladık
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/112018-06-12-07-45-47pm.JPG
  963 Öğrencimizi “Yarına” Uğurladık
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/122018-06-12-07-45-47pm.JPG
  963 Öğrencimizi “Yarına” Uğurladık
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/132018-06-12-07-45-47pm.JPG
  963 Öğrencimizi “Yarına” Uğurladık
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/142018-06-12-07-45-47pm.JPG
  963 Öğrencimizi “Yarına” Uğurladık
HIZLI MENÜ HAVA DURUMU
Check Feel
Kalite
Yönetim Bilgi Sistemi
Akademik
Veri Yönetim Sistemi
SKS
Uluslararası
Ofis
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi
Kütüphane
İngilizce Hazırlık
Programı