FSMVÜ | Üniversitemizde Nöbet Değişimi
► Arşiv
Üniversitemizde Nöbet Değişimi

14 Ocak 2019

Üniversitemizin kurucu Rektörü olarak 2010-2018 yılları arasında görev yapan Prof. Dr. Musa Duman’a Üniversitemize sunduğu hizmet ve katkılardan ötürü teşekkür ve veda töreni düzenlendi.

Akademik Genel Kurul Toplantısı kapsamında Haliç Yerleşkesi konferans salonunda yapılan veda töreni, Prof. Dr. Musa Duman için hazırlanan video yayınıyla başladı, konuşmalarla devam etti.

Üniversitemizin bugünkü noktaya gelmesinde Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman’ın önemli bir rolü olduğunu belirten Mütevelli Heyet Başkanımız İsmail Gerçek, “Musa Hocamız ile uyumlu bir çalışma dönemi geçirdik. Aynı kurum içerisinde aynı hedefe kilitlendik, aynı duyguları hissettik. Genelde bir makama geldiğinde insanları tebrik ederiz ama bence makamdan gittikten sonra o kişiyi tebrik etmek lazım. Eğer o makamın gerektirdiği şekilde hizmet ettiyse, tebrik edilmesi gereken kişi o kişidir. Ben de bu duygularla Musa Hocamızı tebrik ediyorum ve Üniversitemize kattığı her şey için şükranlarımı sunuyorum. Yeni Rektörümüz Prof. Dr. M. Fatih Andı’nın görevinin hayırlara vesile olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

“Bayrak yarışı ekip yarışıdır”

Görevi 27 Aralık 2018’de devralan Rektörümüz Prof. Dr. M. Fatih Andı, Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman’a Üniversitemizin sağlıklı büyümesi ve ilerlemesi için gösterdiği katkılardan ötürü şükranlarını sunarak şöyle devam etti:

“Kurucu Rektörümüze; Üniversitemizi sekiz yıl içinde bu noktaya getirirken gösterdiği gayret, sabır, anlayış, azim ve fedakârlık dolayısıyla samimi şükranlarımı ve minnetimi sunuyorum. Bir kurumun kurucu ismi olmak hafızalarda sürekli taze kalmak demektir. Bir üniversitenin kuruculuğunu üstlenmek aynı zamanda sıfırdan yola çıkıp o yolun tüm merhalelerinde karşılaşılacak imkânsızlıklara, zorluklara göğüs germek ve bunları aşmak demektir. Bu bağlamda baktığımızda Prof. Dr. Musa Duman ismi, Kurucu Rektör unvanına en layık isim olmuştur.”

Yöneticilerin kurumların gelişim ve ilerleme sürecinde bir bayrak yarışında olduklarını hatırlatan Prof. Dr. Andı, “Bayrak yarışı bir ekip yarışıdır. Bu topyekûn bir çabayla mücadeleyle kazanılacak bir yarıştır. Gelin bu yarışın adını Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin ‘varlık yarışı’ olarak koyalım. Bu varlık yarışında Prof. Dr. Musa Duman Kurucu Rektörümüz olarak stardı alan, ilk hamleyi yapan Rektörümüz oldu. O bayrağı ben devralmış bulunuyorum. Sayın Duman’ın performansı kadar benim performansım ve benden sora gelecek Rektörlerin performansları da bu kurumu ileriye taşıyacaktır. Bu görev değişimine bu bilinçle bakılmalıdır.” diye konuştu.

Prof. Dr. M. Fatih Andı, Akademik Genel Kurul Toplantısı kapsamında 2010 yılında kurulan Üniversitemizin ikinci 10 yılı için bazı hedeflerini de açıkladı. Eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanında araştırma ve inceleme faaliyetlerinin daha da güçleneceği bir döneme girileceğinin altını çizen Prof. Dr. Andı, böylece Üniversitenin tüm birimleriyle daha dinamik daha heyecanlı daha güncele dönük söylemler üreten bir yapıya dönüştürülmesinin mümkün olacağını kaydetti.

Yakın çalışma arkadaşları hatıralarından söz etti

Kurucu Rektörümüzün yakın çalışma arkadaşları da Hocamızla ilgili hatıralarından söz etmek üzere kürsüye çıktı. Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Fahameddin Başar, 1980’li yıllara, İstanbul Üniversitesi’ndeki çalışma günlerine dayanan dostluklarından bahsederek, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi çatısı altında yeniden birlikte çalışma fırsatı yakaladıkları için duyduğu memnuniyeti ve şükranlarını dile getirdi.

Prof. Dr. Musa Duman’la sekiz yıllık çalışma süresince birçok anı biriktirdiğini dile getiren ve bazılarını dinleyicilerle paylaşan Genel Sekreterimiz Alim Türkyılmaz, Kurucu Rektörümüzün bu isimle Üniversite tarihinde baki kalacağını ifade etti.

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. İbrahim Numan, Kurucu Rektörümüzün şahsında huzurlu bir ortamda çalışmaktan dolayı memnun olduğunu ifade ederek, Üniversitemizi getirdiği güçlü nokta karşısında teşekkürlerini iletti.

“Görev süresince çok değerli insanlar tanıdım”

Son olarak Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman kürsüye çıkarak hazırlanan törenle ilgili teşekkürlerini iletti. Görev süresince çok değerli insanlarla tanıştığını ve birlikte çalışma imkânı bulduğunu söyleyen Prof. Dr. Duman, “Bu süreç için hamd ediyorum, şükrediyorum. Çok güzel günler geçirdim, değerli insanlar tanıdım. Bu büyük bir nimet. İnşallah bu kurum ilelebet yaşayacaktır. Bu bir bayrak yarışıdır. Bu yarışta görev alan herkes yarışı devam ettirmek için çaba harcayacaktır. Bu süreçte Rektörümüz Prof. Dr. M. Fatih Andı’ya başarılar diliyorum.” dedi.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin her geçen gün gelişerek Türkiye yükseköğretim camiasındaki yerini sağlamlaştırdığını ve misyonunu devam ettirdiğini kaydeden Kurucu Rektörümüz, “Bizim aldığımız miras bunu gerekli kılıyor. Çünkü önemli bir mirasın sahipleriyiz. Adımız Fatih Sultan Mehmed’in adını taşıyor. Kurucu vakıflarımızın her biri kendi alanında tarihimizin önemli isimleri. Bu mirasın farkında olarak hareket ettik, bundan sonra da bu bilinçle çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Yeni Rektörümüz Prof. Dr. Fatih Andı’nın yeni bir enerji ve heyecanla Üniversitemizi daha iyi noktalara ulaştıracağına olan inancım tamdır.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Mütevelli Heyet Başkanımız ve Rektörümüz tarafından, Güzel Sanatlar Fakültesi Öğr. Üyesi Hattat Ali Toy’un hazırladığı Besmele yazılı hat tablosu Kurucu Rektörümüze takdim edildi. Tören fotoğraf çekiminin ardından sonra erdi.
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/12019-01-15-03-13-12pm.jpg
  Mütevelli Heyet Başkanımız İsmail Gerçek
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/22019-01-15-03-13-12pm.jpg
  Rektörümüz Prof. Dr. M. Fatih Andı
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/32019-01-15-03-13-12pm.jpg
  Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/42019-01-15-03-13-12pm.jpg
  Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman’a Veda Töreni
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/52019-01-15-03-13-12pm.jpg
  Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Fahameddin Başar
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/62019-01-15-03-13-13pm.jpg
  Genel Sekreterimiz Alim Türkyılmaz
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/72019-01-15-03-13-13pm.jpg
  Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman’a Veda Töreni
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/82019-01-15-03-13-13pm.jpg
  Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. İbrahim Numan
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/92019-01-15-03-13-14pm.jpg
  Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman
 • http://www.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/102019-01-15-03-13-14pm.jpg
  Mütevelli Heyet Başkanımız İsmail Gerçek - Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman - Rektörümüz Prof. Dr. M. Fatih Andı - Hattat Ali Toy
HIZLI MENÜ
Strateji Geliştirme
Daire Bşk.
Kalite
Yönetim Bilgi Sistemi
Akademik
Veri Yönetim Sistemi
SKS
Uluslararası
Ofis
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi
Kütüphane
İngilizce Hazırlık
Programı